Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > NuSTAR

NuSTAR

NuSTAR (skrót od Nuclear Spectroscopic Telescope Array) to teleskop kosmiczny pracujący w zakresie promieni rentgenowskich.

Zbudowany został przez NASA. Znajduje się on na orbicie od 13 czerwca 2012 roku. W tymże dniu wyniesiony został przez rakietą nośną Pegasus XL.


Wizualizacja satelity NuSTAR na orbicie (grafika: NASA)

NuSTAR bada tzw. twarde promieniowanie rentgenowskie (wysokoenergetyczne) pochodzące z czarnych dziur, kwazarów i pozostałości po wybuchać gwiazd supernowa. W swoim zakresie pracy (astronomia rentgenowska) stanowić ma uzupełnienie dla Teleskopu Chandra i XMM-Newton.

Satelita jest cześcią serii Explorer.

Budowa

Teleskop NuSTAR-a składa się z dwóch zestawów 133 koncentrycznych zwierciadeł z elastycznego szkła. Z racji tego, że promienie rentgenowskie wymagają dużych ogniskowych, teleskop wyposażony jest w 10-metrowy rozkładany wysięgnik.

Misja przewidziana jest na 2 lata.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: