Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Nowa europejska rakieta Vega gotuje się do drugiego startu

2013-05-01 Nowa europejska rakieta Vega gotuje się do drugiego startu

3 maja 2013 roku wystartować ma po raz drugi nowa lekka rakieta Vega europejskiej agencji kosmicznej ESA. Głównym jej ładunkiem jest satelita obserwacyjny Proba-V.


Zmontowana rakieta Vega czekana na start do drugiej misji VV02 (grafika: ESA)

Satelita Proba-V ma masę 140 kg. Jego zadaniem będzie wykonywać co dwa dni mapę całej pokrywy lądowej Ziemi wraz ze wzrostem na niej roślin. Instrument do obserwacji wegetacji roślinności pochodzi z wcześniejszych francuskich satelitów serii Spot (Spot-4 i Spot-5). Pozyskane dane będą wykorzystywane w rolnictwie, do klasyfikacji roślinności, studiowania biosfery i nadzorowania klęsk żywiołowych.


Wizualizacja satelity Proba-V (grafika: ESA)

Proba-V zostanie umieszczona na orbicie heliosynchronicznej na wysokości 820 km nad Ziemią (inklinacja 98,73?). Satelita kontrolowany będzie z centrum w Redu w Belgii.

Ładunkiem dodatkowym rakiety nośnej jest wietnamski satelita VNRedsat mający służący do nadzoru środowiska naturalnego oraz kataklizmów oraz pierwszy estoński sztuczny satelita ESTCube-1. Oba te satelity zostaną umieszczone na orbicie 668 km nad Ziemią o inklinacji 98,13?.

Będzie to drugi lot rakiety Vega europejskiej agencji kosmicznej ESA. Mierząca 30 m i ważąca prawie 140 t rakieta zaprojektowana została do wynoszenia sztucznych satelitów o masie od 300 kg do 2 500 kg - w zależności od wysokości i typu orbity (do wysokości 1 500 km). Ta nowa, lekka rakieta nośna Vega ma uzupełnić flotę dotychczasowych rakiet wykorzystywanych przez ESA: ciężkich Ariane 5 i średnich Sojuz.

Warto wspomnieć, że pierwszy start rakiety odbył się 13 lutego 2012 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Wśród wyniesionych wówczas 9 satelitów znajdował się także pierwszy polski satelita PW-Sat.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: