Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Nieudany start Protona z 2 satelitami

2012-08-07 Nieudany start Protona z 2 satelitami

Rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos nie udało się wystrzelić rakiety Proton-M z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi na pokładzie.

Start rakiety odbył się z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 6 sierpnia 2012 (w godzinach nocnych). Silniki rakiety nośnej Proton-M działały tylko 7 minut zamiast zaplanowanych 18 minut i pięciu sekund, niezbędnych do wyniesienia obu satelitów na orbitę. Awarii uległ 3 stopień rakiety nośnej (Breeze-M).


Rakieta nośna Proton-M

Proton-M miał wynieść na orbitę 2 sztuczne satelity - rosyjskiego Express MD2 i indonezyjskiego Telekom-3. Z racji nie osiągnięcia przez satelity zakładanych orbit geostacjonarnych (GEO satelity uznano za stracone. Stały się kosmicznymi śmieciami, które za od 6 do 8 tygodni spadną na Ziemię. Spalą się przy wejściu w atmosferę.

Roskosmos wycenia straty związane z pechowym startem na 150 mln euro. Zwołano także specjalne spotkanie w którym wziąć ma udział Dmitrij Miedwiediew. Do czasu wyjaśnienia przyczyn uziemiono wszystkie rakiety Proton. Zaplanowane starty mają zostać przesunięte na późniejsze terminy.

Satelita Express MD2 przez okres 10 lat miał zapewnić telewizję satelitarną dla Federacji Rosyjskiej i krajów powstałych po byłym ZSRR plus transfer danych. Umiejscowiony miał być na pozycji 145o E.

Podobnie zbudowany przez Rosjan dla Indii satelita Telkom-3 miał zapewniać przez okres 15 lat telewizję satelitarną i transmisję danych dla obszaru południowej Azji.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: