Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > NASA wypożycza Caltech kosmiczny teleskop GALEX

2012-05-15 NASA wypożycza Caltech kosmiczny teleskop GALEX

Amerykańska agencja kosmiczna NASA postanowiła, że kosmiczne obserwatorium Galaxy Evolution Explorer (GALEX) pożyczy kalifornijskiej uczelni California Institute of Technology (Caltech).

Dzięki temu sztuczny satelita GALEX nadal będzie prowadził obserwacje kosmosu w zakresie promieniowania ultrafioletowego.

Odpowiednią umowę strony podpisały 14 maja 2012 roku. Dzięki niej Caltech już wkrótce będzie mógł ponownie uaktywnić badania.

"NASA uważa to za szansę umożlienia społeczeństwu czerpania korzyści z tego kosmicznego nabytku stworzonego przez NASA przy wykorzystania pubicznych pieniędzy. To świetny sposób na publiczno-prywatne partnerstwo, które pomoże wsparcie astronomii w Stanach Zjednoczonych." - powiedział przedstawiciel NASA.

GALEX jest już na orbicie około 9 lat. 7 lutego 2012 roku został on przełączony w tryb wstrzymania (standby). Teraz dzięki tej jedynej w swojej okazji decyzji przekazania satelity Caltech aktywuje go ponownie i nadal będzie prowadził niam ultrafioletowe badania kosmosu współpracując z wieloma międzynarodowymi grupami badawczymi.

Umowa na razie została podpisana na okres 3 lat. Caltech wraz ze współpracującymi instytucjami pokrywać będzie comiesięczne koszty wynoszące około 100 tys. dolarów amerykańskich.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: