Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Najstarsze mapy satelitarne Arktyki i Antarktydy

2013-07-12 Najstarsze mapy satelitarne Arktyki i Antarktydy

Na podstawie niemal 50 letnich zdjęć satelitarnych udało się wykonać mapę lodów Arktyki i Antarktydy.


Mapa satelitarna lodów Arktyki i Antarktydy w 1964 roku (grafika: NSIDC)

Wykorzystane do wykonania mapy zdjęcia satelitarne zostały wykonane przez jednego z pierwszych satelitów meteorologicznych Nimbus 1. Został on wysłany na orbitę wokołoziemską latem 1964 roku. Te historyczne zdjęcia pozwalają klimatologom spojrzeć w historię pokrywy lodowej obu terenów biegunowych Ziemi. Chodzi szczególnie o uchwycenie ilości lodu w miesiącu wrześniu, kiedy w Arktyce jest go najmniej. Lód pokrywający Morze Arktyczne uznawany jest jako wrażliwy wskaźnik klimatu.

"Otrzymaliśmy pięćdziesiąt kartonów. Każdy z nich zawierał dziesięć zardzewiałych, zakurzonych zasobników, z których każde zawierał 90 metrów 35 milimetrowej kliszy ze zdjęciami." - powiedział Dave Gallaher z National Snow and Ice Data Center (NSIDC).


Rolki ze starymi zdjęciami satelitarnymi (grafika: NSIDC)

Do tej pory naukowcy dysponowali danymi na temat pokrywy lodowej od 1979 roku.

Zaopatrzony w prostą kamerę telewizyjną Nimbus 1 krążył wokół Ziemi w sierpniu i wrześniu 1964 roku wysyłając zdjęcia fragmentów Ziemi drogą radiową. W latach 60. XX wieku naukowcy nie mieli jeszcze łatwej możliwości stworzenia całościowej mapy z wielu fragmentów. Musieliby bowiem wywołać każdą kratkę filmu i następnie utworzyć na podłożu gigantyczny kolaż... który sfotografowaliby ponownie z wysięgnika wysokiego dźwigu.


Nimbus 1 (grafika: NASA)

Teraz pracownik amerykańskiego archiwum danych o lodzie i śniegu (National Snow and Ice Data Center, w skrócie NSIDC) wraz z pomocą 2 studentów zeskanował 40 tys. klatek filmu po czym połączył je w całość na komputerze wyłuskując na nich także granicę lodu.

Według danych pozyskanych z mapy w miesiącu wrześniu 1964 roku pokrywa lodowa Antarktydy liczyła około 19,7 mln km kwadratowych. Jest to więcej niż w innym wrześniu w jakimkolwiek innym roku obserwowanym od 1972 do 2012 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: