Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Mobilna aplikacja lokalizująca satelity Eutelsat

2013-06-21 Mobilna aplikacja lokalizująca satelity Eutelsat

Znany ze swoich satelitów Hot Bird operator satelitarny Eutelsat uruchomił aplikację Eutelsat Satellite Finder - wyjątkowe, łatwe w użyciu narzędzie ułatwiające pozycjonowanie anten satelitarnych.

Mobilna aplikacja Eutelsat Satellite Finder przeznaczona jest dla klientów indywidualnych, instalatorów, operatorów VSAT, a także agencji informacyjnych, nadawców oraz operatorów świadczących usługi przekazów okazjonalnych przy użyciu satelitów należących do Eutelsat.

Nowa aplikacja dostępna na urządzeniach z Androidem i iOS obsługuje wszystkie satelity Eutelsatu.

Eutelsat Satellite Finder podaje pełny zestaw podstawowych parametrów dla dokładnego skierowania anteny - od kątów elewacji i azymutu, przez prostą pokazującej kierunek, aż do optymalnego kąta polaryzacji. Dla smartfonów i tabletów niewyposażonych w moduł GPS, miejsca mogą być określone za pomocą Google Maps w celu automatycznej identyfikacji długości i szerokości geograficznej niezbędnych do precyzyjnych obliczeń kątów azymutu i elewacji.

Korzystając z tzw. rozszerzonej rzeczywistości (ang. augmented reality), aplikacja pokazuje daną lokalizację z ogólnym kierunkiem, a wskaźnik wychylenia smartfonów i tabletów umożliwia bardziej precyzyjne wskazanie. Aplikacja wykorzystuje również wbudowaną kamerę urządzenia, by wyświetlić satelitę.

Mobilna aplikacja Eutelsat Satellite Finder jest dostępna za darmo w Apple App Store i Google Play.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: