Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Meteorologiczny MSG-3 przesłał pierwsze zdjęcie Ziemi

2012-08-07 Meteorologiczny MSG-3 przesłał pierwsze zdjęcie Ziemi

Wystrzelony 5 lipca 2012 roku sztuczny satelita meteorologiczny MSG-3 przesłał pierwsze zdjęcie Ziemi.

Satelita ten znajduje się na orbicie geostacjonarnej (GEO) gdzie wyniesiony został przez europejską agencję kosmiczną ESA.


Pierwsze zdjęcie Ziemie przesłane przez MSG-3 (grafika: EUMETSA)

Pierwsze zdjęcie zostało wykonane przez główny instrument satelity nazwany Spinning Enhanced Visible and Infrared Imager (SEVIRI).

MSG-3 jest trzecim z serii czterech satelitów MSG, wspólnego programu europejskiej agencji kosmicznej ESA i organizacji EUMETSA (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych). 16 lipca 2012 roku satelita został "przekazany" do EUMETSAT , która odpowiedzialna jest za utrzymanie i wykorzystanie europejskich satelitarnych systemów obserwacji meteorologicznych.

MSG-3 dostarcza aktualnej sytuacji pogodowej nad Europą i Afryką. Uzyskiwane z niego dane przyczynić się mają do poprawy krótkookresowych prognoz pogody, w szczególności szybko tworzących się burz i mgieł. SEVIRI co 15 minut skanuje powierzchnię Ziemi i jej atmosferę na 12 różnych długościach fali. Rozdzielczość instrumentu SEVIRI wynosi 1 km dla światła widzialnego, 3 km w świetle podczerwonym.

Dodatkowo satelita posiada czujnik świtała słonecznego oraz słonecznych fal podczerwonych odbijanych przez Ziemię z powrotem w kosmos. Dane z tego instrumentu mają pomóc lepiej zrozumieć procesy klimatyczne.

Satelity serii MSG budowane są w Cannes we Francji, poprzez zespół firm pod przewodnictwem Thales Alenia Space. W projekt zaangażowanych jest 50 podwykonawców z 13 europejskich krajów.

MSG-4, ostatni z serii satelitów, ma zostać wyniesiony na orbitę w 2015 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: