Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > MAVEN od roku krąży wokół Marsa

2015-09-24 MAVEN od roku krąży wokół Marsa

Minął rok od chwili, kiedy amerykański orbiter MAVEN wszedł na orbitę wokół Marsa.


Logo misji MAVEN

MAVEN (skrót od ang. Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) będąc sztucznym satelitą z orbity bada atmosferę, klimat i pogodę Marsa.


Wizualizacja MAVEN-a (grafika: NASA)

MAVEN rozpoczął swoją podróż ma Marsa na pokładzie rakiety nośnej Atlas V w dniu 18 listopada 2013 roku z kosmodromu Canaveral na Florydzie (USA). Po dziesięciomiesięcznej podróży w kierunku Marsa w dniu 21 września 2014 roku wszedł na jego orbitę.

Krążący wokół Marsa orbiter działa bez zarzutu. Poza badaniami naukowymi służy także jako przekaźnik transmisji danych między łazikami marsjańskimi i Ziemią.

Uzyskane dane mają pomóc odpowiedzieć na pytania dotyczące przeszłości planety, a szczególnie sposobu w jaki w przeszłości Mars utracił część atmosfery, kiedyś gęstszej. Badany jest także interakcja miedzy górną a dolną częścią atmosfery oraz jonosferą Marsa oraz z wiatrem słonecznym.

Koszt projektu MAVEN wyniósł 485 mln dolarów amerykańskich.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: