Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Laserowe satelity telekomunikacyjne Laser Light

2012-09-23 Laserowe satelity telekomunikacyjne Laser Light

Amerykańska firma Laser Light Communications chce stworzyć pierwszą na świecie konstelację satelitów telekomunikacyjnych bazujących na transferze danych laserem.

Konstelacja ma składać się z 12 satelitów umieszczonych na wysokości 10 500 km na orbicie MEO. Pierwsze satelity systemu mają zostać wyniesione w połowie 2017 roku.

Zespół satelitów ma zapewniać transfer danych na poziomie 4,8 terabitów na sekundę. Szybkość transferu między pojedyńczymi satelitami oraz nimi oraz Ziemią wynosić ma 200 gigabitów na sekundę. Spinać mają one naziemny i podmorską sieć światłowodów.

Firma uważa, że technologia laserowa będzie tańsza od istniejących i planowanych satelitów bazujących na trasferze danych falami radiowymi.

Satelity używać mają technologi StarBeam firmy Raytheon.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: