Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Kosmiczny teleskop Herschela zakończył żywot

2013-04-29 Kosmiczny teleskop Herschela zakończył żywot

Kosmiczny teleskop Herschela zakończył swoją misję. Skończył się bowiem ciekły hel, który umożliwiał działania tego kosmicznego obserwatorium.


Wizualizacja kosmicznego teleskopu Herschela na tle oddalonej od Ziemi o 2 300 lat świetlnych chmury pyłu Vela C z której formują się gwiazdy (grafika: ESA)

Ten ważący 3,4 t kosmiczny instrument astronomiczny prowadził obserwację Wszechświata w zakresie podczerwieni. Zajmował się głównie obserwacjami pozwalającymi zrozumieć narodziny gwiazd i ewolucją galaktyk.

Instrumenty obserwacyjne podczerwieni tego astronomicznego satelity wymagały chłodzenia, które zapewniane było przez 2300 litrów nadciekłego helu utrzymywanego w bardzo niskiej temperaturze (-271,5 °C). Ten zapas helu skończył się właśnie, co zresztą nie było zaskoczeniem dla naukowców. Bez chłodzenia teleskop jest ślepy.


Ciężka rakieta nośna Ariane 5 europejskiej agencji kosmicznej ESA startuje z Gujany Francuskiej z kosmicznym teleskopem Herschela (grafika: ESA)

Teleskop Herschela był największym z dotychczas skonstruowanych teleskopów kosmicznych. Został wyniesiony w kosmos 14 maja 2009. Jego zwierciadło główne mierzyło 3,5 m. W 2009 roku został umieszczony w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce. Punkt L2 znajduje się stale w półcieniu Ziemi, co czyni go dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji (atmosfera ziemska absorbuje promieniowanie podczerwone).

Całkowity koszt tej misji wyniósł europejską agencję kosmiczną ESA w sumie około 1 miliarda euro.

Teleskop nosił nazwę Williama Herschela, który w 1800 roku podczas obserwacji Słońca odkrył promieniowanie podczerwone. Działał przez 1 430 dni wykonując 22 000 godzin obserwacji i dostarczając materiału dla kilkuset projektów astronomicznych.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: