Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Korea Południowa zmuszona przełożyć start swojej rakiety

2012-10-26 Korea Południowa zmuszona przełożyć start swojej rakiety

Z powodów technicznych Korea Południowa na około trzy dni wstrzymała start swojej rakiety nośnej mającej wynieść na orbitę naukowego sztucznego satelitę. To już trzecia próba, dwie poprzednie się nie udały.

Pierwsza próba rakiety nośniej Korea Space Launch Vehicle (znana takze pod skrótem KSLV-1 lub nazwą Naro-1) odbyła się w 2009 roku. Niestety ładunek rakiety nie został zwolniony. Druga próba przeprowadzona w 2010 roku zakończyła się 137 sekund od startu, gdy rakieta eksplodowała przed wysłaniem swojego ładunku na orbitę.

Podczas obecnej, trzeciej próby pracownicy południowokoreańskiej agencji skoczniej Korea Aerospace Research Institute (KARI) znaleźli nieszczelność w pierwszym stopniu rakiety nośnej. Rakieta zostanie zdjęta ze stanowiska startowego Naro Space Center i przeniesiona do hangaru, gdzie ma zostać naprawione uszkodzone uszczelnienie. Będzie to wymagało co najmniej trzy dni. Wcześniej okno startowe ustalono na 5 dni kończących się 30 października 2012 roku. Ładunkiem rakiety jest satelita naukowy.


KSLV-1 przed trzecią próbą

Start jest uważany za krytyczny dla trwających od 2002 roku wysiłków południowokoreańskich, aby dołączyć do elitarnego azjatyckiego kosmicznego klubu obejmującego Chiny, Japonię i Indie. Te kraje mają już własne rakiety nośne zdolne do umieszczania obiektów na orbicie wokołoziemskiej.

W program kosmiczny zaangażowanych jest ponad 200 firm i instytutów badawczych z Korei Południowej. Do tej pory program kosztował szacunkowo 520 miliardów wonów.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: