Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Korea Południowa dołączyła do kosmicznych potęg

2013-01-30 Korea Południowa dołączyła do kosmicznych potęg

Korea Południowa w środę 30 stycznia 2013 roku wystrzeliła własną rakietę nośną, która po raz pierwszy wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Nad przystąpieniem do elitarnego kosmicznego klubu Korea Południowa pracowało od 2002 roku. W rejonie Azji dołączyła tym samym do Chin, Japoni i Indii, które także mają możliwość umieszczenia na orbicie własnych obiektów własnymi rakietami nośnymi.


Start rakiety (grafika: BBC)

W program kosmiczny zaangażowanych jest ponad 200 firm i instytutów badawczych z Korei Południowej. Do tej pory program kosztował szacunkowo 520 miliardów wonów.

Udało się za trzecim razem. Pierwsza próba rakiety nośnej Korea Space Launch Vehicle (znanej także pod skrótem KSLV-1 lub nazwą Naro-1) odbyła się w 2009 roku. Niestety ładunek rakiety nie został zwolniony. Druga próba przeprowadzona w 2010 roku zakończyła się 137 sekund od startu, gdy rakieta eksplodowała przed wysłaniem swojego ładunku na orbitę.

Start transmitowały na żywo południowokoreańskie telewizje. Przebiegał on bez zakłóceń. Naukowy sztuczny satelita STSAT-2C został umieszczony na orbicie 9 min po starcie.

Program kosmiczny bazujący na rakietach KSLV będzie dalej kontynuowany. W przyszłości Korea Południowa chce bowiem wynosić sztuczne satelity także komercyjnie.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: