Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Koniec niezwykłego satelity GOCE

2013-09-13 Koniec niezwykłego satelity GOCE

Żywot europejskiego satelity GOCE badającego pole grawitacyjne Ziemi dobiega końca. To była niezwykła misja ze względu na małą wysokość orbity satelity nad powierzchnią Ziemi.

GOCE został wyniesiony na 2009 roku na o orbitę o wysokość 260 km nad powierzchnią Ziemi - bardzo niską, jak na tego typu obiekty. Miało to jednak swoje uzasadnienie. Satelita GOCE został zbudowany przez europejską agencję kosmiczną ESA bowiem w celu bardzo dokładnego zmierzenia pola grawitacyjnego Ziemi.


Model geoidy Ziemi wykonany przez satelitę GOCE. Kolory na modelu obrazują różnice w wysokości (-100 lub +100 m) od idealnej geoidy. Czerwień i żółć obrazują wysokie wartości, niebieski niskie. (grafika: ESA)

Stworzony bardzo dokładny model tego pola posłużyć ma do zrozumienia prądów morskich, zmian poziomu oceanów oraz dynamiki lodów powierzchniowych. Pozwoli także ma na lepsze zrozumienia budowy wnętrza Ziemi.


Wizualizacja satelity GOCE na orbicie (grafika: ESA)

Na bardzo niskich orbitach wokołoziemskich jest jeszcze wiele cząsteczek atmosfery ziemskiej. Z tego względu GOCE różni się od typowych kanciastych sztucznych satelitów, które poruszają się po wyższych orbitach już w próżni kosmicznej. W celu zmniejszenia tego i tak minimalnego (ale istotnego w długim czasie) oporu szczątkowej na tej wysokości atmosfery satelita uzyskał kształt ośmiokątnej strzały. Dodatkowo dwa stabilizatory na końcach nadawały mu stabilność. Opór kompensowany był działaniem silnika jonowego, dającego przeciwstawną oporowi siłę odrzutu. Wraz z wykorzystaniem 41 kg zapasu materiału pędnego do tegoż silnika misja satelity dobiegła końca.

16 lub 17 października 2013 roku ten jednotonowy satelita wejdzie w górne warstwy atmosfery. W niej to, na wysokości około 75 do 80 km, rozpadnie się on na większe części. Większość tych fragmentów zdąży się spalić przed dotarciem do powierzchni Ziemi. Oblicza się, że do Ziemi dotrą w sumie odłamki o masie 250 kg. Nie wiadomo jednak gdzie dokładnie upadanie satelita, bowiem upadek jest niekontrolowany.

Misja satelity GOCE kosztowała 350 mln euro.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: