Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Intelsat 23 na orbicie

2012-10-15 Intelsat 23 na orbicie

W niedzielę 14 października 2012 rosyjska rakieta nośna Proton z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wyniosła na orbitę wokołoziemską satelitę telekomunikacyjnego Intelsat 23.

Jest to kolejny satelita serii Intelsat. Satelita został umieszczony na orbicie geostacjonarnej (GEO) na pozycji 53°W. Zastąpi tam satelitę Intelsat 707, który został wysłany na orbitę w 1996 roku.


Start rakiety nośnej Proton z satelitą Intelsat 23 (grafika: ILS International Launch Services)

Satelita oferuje łączność w paśmie C i KU dla klientów w obu Amerykach, Karaibach, Europie, Afryce i wybranych wyspach Pacyfiku i Atlantyku. Działać ma on około 15-18 lat.

Satelita został zbudowany przez firmę Orbital Sciences Corporation (OSC) dla konsorcjum Intelsat w oparciu o platformę GEOStar-2. Ma masę 3 200 kg z paliwem, zaś 1 500 kg pusty.

Wyniesienie Intelsata 23 stanowiło 8 lot rakiety nośnej Proton w 2012 roku, zaś 380 lot tejże w ogóle. To ostatnie wyniesienie satelity serii Intelsat w 2012 roku. Następny start odbyć się ma w pierwszym kwartale 2013 roku. Będzie to satelita Intelsat 27.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: