Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Intelsat 21 w kosmosie

2012-08-02 Intelsat 21 w kosmosie

W niedzielę 19 sierpnia 2012 rakieta nośna Zenit-3SL startująca z pływającej platformy Odyssey firmy Sea Launch wyniosła na orbitę satelitę Intelsat 21.

Ważący prawie 6 ton satelita telekomunikacyjny Intelsat 21 zapewniać ma transfer sygnału telewizyjnego, radiowego oraz danych. Wyposażony jest w 24 transponderów pasma C i 36 transponderów pasma Ku. Zapewniać ma telewizję satelitarną dla Ameryki Łacińskiej.


Platforma startowa Odyssey firmy Sea Launch (grafika: Intelsat)

Intelsat 21 działać ma na orbicie geostacjonarnej (GEO) przez okres przynajmniej 18 lat na 302 o długości geograficznej wschodniej (302oE). Zastąpić ma znajdującego się ponad 12 lat na orbicie satelitę Intelsat 9.

Zbudowany przez firmę Boeing Satellite Systems satelita Intelsat 21 jest już czwartym satelitą serii INTELSAT wystrzelonym w 2012 roku. W marcu wyniesiony został Intelsat 22 rakietą nośną Proton, w lipcu Intelsat 19 rakietą Zenit 3 zaś na początku sierpnia Intelsat 20 rakietą Ariane 5.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: