Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Intelsat 20 i HYLAS 2 wystrzelone na orbitę

2012-08-02 Intelsat 20 i HYLAS 2 wystrzelone na orbitę

W czwartek 2 sierpnia 2012 rakieta nośna Ariane 5 wyniosła na orbitę 2 satelity telekomunikacyjne Intelsat 20 i HYLAS 2.

Oba satelity to geostacjonarne satelity telekomunikacyjne. Zatem umieszczone zostały na orbicie GEO.

Ważący ponad 6 ton Intelsat 20 zapewnia głównie transmisję telewizyjną ale także danych, video i rozmów telefonicznych dla Afryki, Środkowego Wschodu, Rosji i Azji. Satelita zbudowany został on przez firmę Space Systems/Loral i jest kolejnym operatora Intelsat. Na orbicie działać ma on 24 lata. Zastąpi on wcześniejsze satelity Intelsat 7 (wystrzelony w 1998 roku) i Intelsat 10 (wystrzelony w 2001 roku).

Satelita dostępny jest na 68,5o długości geograficznej wschodniej (68,5o E).

Drugi sztucznym satelitą jest HYLAS 2, który został zbudowany przez firmę Orbital dla nowego europejskiego operatora satelitarnego Avanti Communications.


Wizaualizacja satelity HYLAS 2 na orbicie (grafika: Orbital)

Ważący 3,3 t satelita telekomunikacyjny zapewniać ma transmisję danych (Internet satelitarny) dla północnej i południowej Afryki, Europy Wschodniej i Środkowego Wschodu. Przewidywany czas jego pracy to ponad 15 lat.

Warto wspomnieć, że był to 4 start rakiety nośnej Ariane 5 w 2012 roku oraz 208 tej rakiety w ogóle.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: