Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Indie mają broń antysatelitarną

2012-05-03 Indie mają broń antysatelitarną

Indie dołączyły do elitarnego klubu państw dysponujących bronią antysatelitarną. Służy ona do zwalczania i niszczenia sztucznych satelitów przeciwnika na orbicie.

W zakresie broni anytysatelitarnej, oznaczanej jako ASAT (z ang. Anti-Satellite Weapon), Indie rywalizują głównie z Chinami i USA. Stany Zjednoczone rozwinęły broń ASAT jeszcze podczas Zimnej Wojny, zaś Chiny przeprowadziły pierwszy test takowej w lutym 2007 roku. Wtedy to chiński pocisk zniszczył starego nieużywanego satelitę pogodowego.

"Dzisiaj możemy powiedzieć, że opracowaliśmy wszystkie bloki składowe systemu broni antysatelitarnej." - powiedział Vijay Saraswat, doradaca techniczny indyjskiego ministerstwa obrony.

Pocisk Agni V wzniósł się na wysokość 600 km. W przeciwieństwie do Amerykanów i Chińczyków indyjscy naukowcy nie testowali rakiety uderzając ją w inny obiekt. Nie chcieli, jak podali, produkować na orbicie w wyniku zderzenia kosmicznych śmieci.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: