Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Hiszpański radar wykrywający kosmiczne śmieci

2012-10-15 Hiszpański radar wykrywający kosmiczne śmieci

W Hiszpanii został zainstalowany nowy radar przeznaczony do wykrywania na orbicie wokołoziemskiej tzw. kosmicznych śmieci.

Mogą być być niebezpieczne dla załogowych i bezzałogowych obiektów kosmicznych. Radar jest częścią programu europejskiej agencji kosmicznej ESA pod nazwą Space Situational Awareness (SSA).

Radar ma pomagać europejskim operatorom satelitarnym we wczesnym ostrzeganiu ich przed kosmicznymi śmieciami. Dzięki temu możliwa będzie ewentualna zmiana orbity przez satelitę i uniknięcie kolizji. Po 18-miesięcznej fazie projektowania i budowy radar zainstalowany został w pobliżu Santorcaz, około 30 km od Madrytu. Stworzony został on przez hiszpańską firmę Indra Espacio oraz niemiecki Fraunhofer Institute for High Frequency Physics and Radar Techniques (FHR) z Wachtberg w Niemczech.


Radar (grafika: ESA)

"Instalacja radaru na Santorcaz jest kamieniem milowym w programie SSA" - powiedział Nicolas Bobrinsky, kierownik projektu w ESA.

Pierwsze testy i weryfikacja urządzenia rozpoczyna się w połowie listopada 2012.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: