Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Eutelsat

Eutelsat

Eutelsat to francuski operator satelitów telekomunikacyjnych.

Przez satelity Eutelsat znane szerzej u nas jako Hot Bird (13°E) dostarczana jest telewizja satelitarna dla Europy (w tym Polski), Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Firma ma także inne satelity na innych pozycjach GEO dostarczające telewizji do Afryki, obu Ameryk i części Azji. Obok telewizji satelity dostarczają także m.in. radio satelitarne, transmisja danych i Internet satelitarny.

Eutelsat (skrót od European Telecommunications Satellite Organization) założony został w 1977 jako międzynarodowa organizacja mająca rozwijać infrastrukturę telekomunikacji satelitarnej w Europie i zarządzać nią. Pierwszy satelita znalazł się na orbicie w 1983 roku. Obecnie Eutelsat jest spółką akcyjną notowaną na giełdzie z siedzibą w Paryżu.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: