Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Drugi satelita Wenezueli na orbicie we wrześniu 2012

2012-09-06 Drugi satelita Wenezueli na orbicie we wrześniu 2012

Wenezuelski rząd zapowiedział, że pod koniec września 2012 roku na orbitę wokołoziemską zostanie wyniesiony drugi sztuczny satelita tego kraju.

Satelita ma się nazywać Francisco Miranda. Nazwa pochodzi od Francisco de Miranda, wenezuelskiego rewolucjonisty i bojownika o niepodległość. Inne nazwy programu to Venezuelan Remote Sensing Satellite 1, czyli w skórcie VRSS-1.


Model drugiego wenezuelskiego satelity

Służyć ma on do szukania bogactw mineralnych, planowania przestrzennego. Ma być pomocny w rolnictwie i metrologii. Pełnić ma także funkcje wojskowe jak "obserwacja uzbrojonych grup i nielegalnych aktywności".

Satelita został wybudowany przez chińską firmę China Great Wall Industry Cooperation (CGWIC) na mocy umowy podpisanej w połowie 2011 roku. Wartość umowy to 4,6 mln dolarów. Umowa, obok budowy satelity, przewiduje także wyszkolenie 52 osób personelu do jego obsługi.

Satelita jest budowany w oparciu o platformę CAST 2000. Start przewidziany jest na pokładzie rakiety nośnej Chang Zheng 2D z kosmodromu Jiuquan w Chinach.

Na końcu przypomnijmy, że pierwszym wenezuelskim satelitą jest "Simon Bolivar" wyniesiony w kosmos w październiku 2008 roku. Został on także zbudowany i wyniesiony dla Wenezueli przez Chińczyków.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: