Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Dni Technik Satelitarnych 2010

2010-09-30 Dni Technik Satelitarnych 2010

W dniach 2-10 października 2010 na terenie warszawskich Złotych Tarasów odbędą się Dni Technik Satelitarnych 2010 organizowane przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Astri Polska.

Główną ideą imprezy jest zaprezentowanie znaczenia technologii kosmicznych w naszym życiu codziennym oraz w gospodarce. W zeszłym roku przychody firm z sektora kosmicznego na świecie wynosiły 260 miliardów dolarów. Przeciętny Amerykanin wydaje ze swoich podatków 140 dolarów rocznie na programy kosmiczne. Polak zaledwie kilkadziesiąt groszy. Czy jesteśmy w stanie zmienić istniejący stan rzeczy? Czy warto? Czy to się opłaca? Dni Technik Satelitarnych mają przekonać Polaków że tak.

Czwarta edycja kosmicznej wystawy po raz pierwszy kierowana jest do szerokiego odbiorcy. Dzięki doskonałej lokalizacji w jednej z najbardziej prestiżowych galerii handlowych oraz interaktywnej ekspozycji, impreza w atrakcyjny i ciekawy sposób uświadamia korzyści i rolę technik satelitarnych w naszym życiu codziennym i gospodarce.

Odwiedzający wystawę obejrzą m.in.:

  • modele w dużej skali rakiety Ariane,
  • modele sztucznych satelitów (Sentinel),
  • prototyp łazika marsjańskiego,
  • serie prezentacji z zakresu technologii kosmicznej (łączność, obserwacja satelitarna, nawigacja) oraz osiągnięć naukowych, prezentowanych w Mobilnym Planetarium.

Organizatorami imprezy są Centrum Badań Kosmicznych PAN, instytut prowadzący badania naukowe oraz działania na rzecz rozwoju branży kosmicznej w Polsce, oraz Astri Polska - firma doradcza zajmująca się aspektami działalności kosmicznej i transferu technologii.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: