Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > DigitalGlobe kupuje GeoEye

2012-07-24 DigitalGlobe kupuje GeoEye

Dwaj czołowi amerykańscy dostawcy zdjęć satelitarnych łączą się. DigitalGlobe przejął konkurencyjną firmę GeoEye za 900 mln dolarów.

Zachowana ma być nazwa DigitalGlobe. Udziałowcy DigitalGlobe będą właścicielami 64% nowej firmy.

Obie firmy znane są głównie z dostarczania zdjęć satelitarnych do usług mapowych Google Maps i programu Google Earth. Jednakże najważniejszym obszarem ich działania jest także dostarczanie zdjęć satelitarnych dla rządu amerykańskiego. Są dwoma głównymi dostawcami takich materiałów - ocenia się, że obie firmy dostarczają amerykańskiej administracji aż 3/4 takich zdjęć.

Według amerykańskich komentatorów połączenie sił i fuzja jest wynikiem cięć w amerykańskim budżecie obronnym powodującym niższe zamówienia ze strony sektora publicznego. Cięcia przyszłorocznych zamówień od GeoEye i DigitalGlobe amerykańskiej administracji mają spaść z 540 do 250 mln dolarów.

Mimo, że komercyjne satelity obserwacyjne nie pracują z tak dużą rozdzielczością jak ich wojskowe odpowiedniki to jednak są nowe, zaś zdjęcia satelitarne są tańsze. Tymczasem flota wojskowych satelitów starzeje się, na jej utrzymanie przeznaczonych jest także coraz mniej środków.

Obecnie połączony operator buduje 2 satelity - World View-3 oraz kończony GeoEye-2.


Wizualizacja GeoEye-2 (grafika: GeoEye)

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: