Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Bill Gates inwestuje w Internet satelitarny

2012-08-25 Bill Gates inwestuje w Internet satelitarny

Bill Gates inwestuje w firmę Kymeta, start-up mający zajmującej się satelitarnym dostępem do Internetu.

Spółka Kymeta pracuje na nowymi antenami mającymi służyć do trasferu danych przez sztuczne satelity. Anteny mają być cieńsze, lżejsze i tańsze niż obecne. Do ich budowy ma być użyty nowe tworzywa określane jako matamateriały (ang. metamaterials).

Anteny mają znaleźć zastosowanie w satelitarnym dostępie do Internetu przeznaczonym dla odbiorców masowych oraz dedykowanych rozwiązań dla branży lotniczej, transportowej i morskiej.

Przykładowa antena dla odbiorcy masowego ma wielkość laptopa i przy bezchmurnym niebie umożliwia satelitarną transmiję danych z prędkością do 5 Mbps przy ściąganiu z satelity lub 3 Mbps przy wysłaniu danych na satelitę.


Antena dla odbiorcy masowego (grafika: Kymeta)

Pierwsze anteny mają być dostępne na rynku w 2015 roku.

Obok Gatesa w firmę zainwestowały koncern mediowy Liberty Global (znany bardziej w Polsce pod marką UPC) i firma inwestycyjna Lux Capital.

Kymeta jest częścią Intellectual Ventures, która jest znana bardziej z tzw. trollingu patentowego.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: