Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Białoruś chce drugiego sztucznego satelitę w 2017 roku

2012-09-17 Białoruś chce drugiego sztucznego satelitę w 2017 roku

Po wystrzeleniu w lipcu 2012 roku swojego pierwszego sztucznego satelity BelKA rośnie apetyty Białorusi na kosmos. Planuje on wystrzelenie kolejnego satelity obserwacyjnego.

Przypomnijmy, że pierwszy sztuczny satelita Białorusi został wyniesiony na orbitę wokołoziemską 22 lipca 2012 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz. Przechodzi on obecnie testy na orbicie.


Pierwszy białoruski satelita BelKA (grafika: telewizja białoruska)

Dostarczać ma on zdjęcia satelitarne Ziemi o rozdzielczości 2,1 m dla zdjęć czarno-białych i 10,5 m dla zdjęć kolorowych. Jako, że przewidywany czas jego pracy wynosi 5 lat kolejny satelita zdaje się być jego następcą.

Na razie nie określono parametrów przyszłego satelity.

"Jeśli chodzi o możliwość korzystania z bardziej zaawansowanej optyki, będzie to zależeć od bieżących potrzeb. Jeśli zatwierdzona zostanie mocniejsza optyka wymagana będzie cięższa platforma. Zatem na końcu będziemy mieli droższego satelitę." - powiedział Alexander Tuzikow z białoruskiej akademii nauk.

Władze białoruskie zatwierdzają właśnie wspólny białorusko-rosyjski program kosmiczny wart 80 mln dolarów. Program o nazwie Monitoring-SG prowadzony ma być w latach 2013-17. Jego celem jest stworzenie środków, technologii i oprogramowania dla zwiększenia niezawodności, możliwości, wydajności systemów teledetekcji Ziemi. Do tej porty oba kraje przeprowadziły między sobą podobne 3 programy - Kosmos-BR w latach 1999-2002, Kosmos-SG w latach 2004-2007 i Kosmos-NT w latach 2008-2011

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: