Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Astra-2F i GSAT-10 na orbicie

2012-09-28 Astra-2F i GSAT-10 na orbicie

Wieczorem 28 września 2012 roku czasu polskiego ciężka rakieta nośna Ariane 5 wyniosła na orbitę dwa telekomunikacyjne sztuczne satelity: Astra-2F i GSAT-10.

Lot oznaczony jako VA209 był 65 lotem rakiety nośnej Ariane 5 w wersji ECA. Około 30 minut po starcie satelity z sukcesem zostały wprowadzone na orbity transferowe dla docelowych dla nich orbit geostacjonarnych (GEO). Dostaną się na nie korzystając z własnego napędu.

Astra-2F znajdować się będzie na pozycji 28,2°E nad równikiem. Zapewniać będzie cyfrową telewizję satelitarną dla Europy i Afryki zachodniej.


Rakieta nośna Ariane 5 z satelitami Astra-2F i GSAT-10 (grafika: ESA)

Zastąpi on 3 satelity: ASTRA 2A, ASTRA 2B oraz stacjonującego tam tymczasowo satelitę ASTRA 1N, przejmując transmisję kanałów w wiązce kierowanej na Wielką Brytanię i Irlandię. Chodzi głównie o płatną telewizję BSkyB, the BBC, ITV i Channel 5. Obecnie w Polsce sygnał ten można dobrać także w Polsce - lepiej odbierany jest na zachodzie kraju, na wschodzie - dużo gorzej.

Satelita został skonstruowany przez firmę EADS Astrium na bazie platformy Eurostar-3000. Przewidywany czas jego działania to 15 lat.

GSAT-10 znajdować się będzie na pozycji 83°E nad równikiem. Ten indyjski satelita telekomunikacyjny zapewniać będzie także telewizję satelitarną dla Indii. Wyposażony jest także w jednostkę systemu nawigacji GAGAN (GPS Aided Geo Augmented Navigation). Przewidywany czas jego działania wynosi także przynajmniej 15 lat.

Dla Arianespace, firmy zapewniającej starty z Guany Francuskiej, GSAT-10 był 15 sztucznym satelitą wyniesionym dla indyjskiej agencji kosmicznej ISRO. Został on zaprojektowany i zbudowany w Bangalore w Indiach.

Oba satelity ważyły około 10 ton, co jest nowym rekordem dla rakiety Ariane 5 w wersji ECA.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: