Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Airbus zapewni komunikację satelitarną dla niemieckiego wojska

2016-06-02 Airbus zapewni komunikację satelitarną dla niemieckiego wojska

Wchodząca w skład europejskiego koncernu Airbus spółka Airbus Defence and Space zapewni niemieckim siłom zbrojnym komunikację satelitarną na następne 7 lat.


niemieccy żołnierze (grafika: Bundeswehr, Dorow (C))

Firma Airbus Defence and Space otrzymała od urzędu uzbrojenia niemieckich sił zbrojnych (BAAINBw) kontrakt o wartości 113,8 mln euro na świadczenie usług komunikacji satelitarnej do 2023 roku. Airbus Defence and Space zapewnia te usługi komunikacyjne od 2006 roku.

Umowa, która będzie obowiązywać przez następne siedem i pół roku, obejmuje dostęp do wybranych transponderów w pasmach C i Ku, które są używane do różnych zastosowań, takich jak transmisja głosu i danych na terenie Niemiec, między głównymi bazami za granicą, a także między okrętami marynarki wojennej Niemiec.

Airbus Defence and Space otrzymał również niedawno kontrakt na orbitalną obsługę wojskowych satelitów COMSATBw1 i COMSATBw 2 oraz dużego portu telekomunikacyjnego i powiązanych sieci w Weilheim w Niemczech.

Kombinacja satelitów wojskowych i komercyjnej łączności satelitarnej zapewnia niemieckim siłom zbrojnym możliwość niezawodnej i elastycznej transmisji głosu oraz wideo, a także dostęp do baz danych i usług IP (Internet Protocol) bez polegania na jednym systemie.

Airbus Defence and Space odpowiadał za opracowanie i wdrożenie obecnego systemu SATMCOMb i jest preferowanym dostawcą usług komunikacji satelitarnej dla niemieckich sił zbrojnych od 2006 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: