Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > 2 satelity do badań pasa Van Allena

2012-08-29 2 satelity do badań pasa Van Allena

Amerykańska rakieta nośna Atlas 5 wyniosła 29 sierpnia 2012 roku 2 sztuczne satelity Ziemi mające badać tzw. pas Van Allena.

Pas Van Allena to obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego otaczającego Ziemię w postaci torusa.

Mimo, że pas Van Allena został odkryty u początku astronautyki nadal zjawisko to jest mało poznane. Pas radiacji wykryty zostały przez amerykańskiego astronoma Jamesa Alfreda Van Allena w 1958 roku dzięki pierwszemu amerykańskiemu sztucznemu satelicie Explorer 1. Miał on na pokładzie detektora promieniowania (licznika Geigera-Müllera). Będąc dokładnym, składa się on z dwóch pasów - pasa wewnętrznego i zewnętrznego.

Zmienić to mają oba bliźniacze wystrzelone satelity Radiation Belt Storm Probes (w skrócie RBSP).


Satelity Radiation Belt Storm Probes (grafika: NASA)

"Zewnętrzny pas radiacji to miejsce, gdzie znajdują się wszystkie nasze satelity telekomunikacyjne. Różne planowane misje załogowe NASA wychodzące poza stację kosmiczną - np. na Księżyc czy Marsa wymagają przejścia przez ten region. Zrozumienie sposobu przejścia tak, aby liczba cząsteczek oddziaływających na zdrowie ludzkie była jak najmniejsza. jest ważną sprawą." - powiedział Craig Kletzing z uniwersytetu Iowa.

Oba satelity poruszać się będą na dwóch lekko odmiennych eliptycznych orbitach przez oba pasy - wewnętrzny i zewnętrzny (w odległości od 300 do 2 00 mil do Ziemi). Na wyposażeniu mają 8 ekranowanych instrumentów pomiarowych, których zadaniem jest precyzyjny pomiar pola elektrycznego i magnetycznego oraz energii cząstek wraz z ich kierunkiem poruszania się. Pasy bowiem zmieniają ich kierunek ruchu.

Uzyskane dane mają pomóc z przewidywaniu rozrostu i zaniku pasów w zależności od warunków zewnętrznych oraz zagrożeń ze strony wiatru słonecznego na astronautów i satelitów na orbicie oraz sieci energetyczne na Ziemi (tzw. kosmiczna pogoda).

Każdy z satelitów ma masę 1 400 funtów i zasilany jest przez panele słoneczne. Zbudowany został dla NASA przez Johns Hopkins Lab. Cała misja kosztowała 686 mln dolarów.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: