Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > 2 kolejne satelity systemu nawigacji Galileo

2012-08-29 2 kolejne satelity systemu nawigacji Galileo

Komisja Europejska podała datę startu kolejnych 2 sztucznych satelitów mających wejść w skład europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Oba satelity mają zostać wyniesione na orbitę 28 września 2012 roku przy użyciu rosyjskiej rakiety nośniej Sojuz. Dołączą one tym samym do dwóch znajdujących się na orbicie satelitów (GIOVE-A i GIOVE-A). Tym samym na orbicie będą jednocześnie 4 obiekty - minimum wymagane do nawigacji satelitarnej (ustalenia szerokości i długości geograficznej). Służyć mają one do testów systemu.


4 pierwsze satelity systemu nawigacji Galileo (grafika: ESA)

Pełen tworzony system Galileo ma się składać z 30 satelitów na orbicie. Po pierwszych testowych 4 satelitach wyniesione mają być kolejne już operacyjne.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: