Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > 2 kolejne satelity systemu Galileo przed startem

2012-08-29 2 kolejne satelity systemu Galileo przed startem

Europejski koncern aeronautyczny EADS poinformował, że należąca do niego firma Astrium po pozytywnych testach przekazała trzeciego i czwartego sztucznego satelitę systemu Galileo do europejskiej agencji kosmicznej ESA.

Zostały one już przetransportowane w sierpniu 2012 do Gujany Francuskiej, na kosmodrom w Kourou. Oba satelity mają zostać wyniesione na orbitę w październiku przy użyciu rosyjskiej rakiety nośniej Sojuz.


Rozładunek satelitów Galileo z samolotu transportowego (grafika: ESA)

Dołączą one tym samym do znajdujących się na orbicie satelitów GIOVE-A i GIOVE-A. Są to dwa pierwsze satelity własnego europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej. Tym samym na orbicie będą teraz jednocześnie 4 obiekty - minimum wymagane do działania systemu Galileo.

Pełen tworzony system Galileo ma się składać z 30 satelitów na orbicie. Po pierwszych testowych 4 satelitach wyniesione mają być kolejne, już operacyjne.


4 pierwsze satelity systemu nawigacji Galileo (grafika: ESA)

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: