Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > 2 kolejne satelity europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo

2012-10-11 2 kolejne satelity europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo

W piątek 12 października 2012 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna Sojuz wynosząca dwa satelity europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo.

Start jest zaplanowany na godzinę 20:15 czasu polskiego. Tradycyjnie będzie on transmitowany przez stronę internetową europejskiej agencji kosmicznej ESA. Transmisja na żywo zacznie się od 19:48. Trwać będzie do 21:25 czasu polskiego.


Rakieta Sojuz w drodze na stanowisko startu (grafika: ESA)

Rakieta z satelitami została już przetransportowana w poniedziałek 8 października 2012 roku. Przypomnijmy, że używana już z dużym powodzeniem od kilkudziesięciu lat - wpierw przez ZSRR potem przez Rosję i Europę - rakieta nośna Sojuz na miejsce startu przewożona jest po torach w pozycji horyzontalnej. Potem jest podnoszona do pionu i przymocowywany jest ostatni człon zawierający satelity.


Satelity systemu Galileo z ostatnim członem i w osłonie aerodynamicznej (grafika: ESA)


Przekrój przez ostatni człon rakiety nośnej (grafika: ESA)

Będzie to trzeci start rakiety Sojuz (oznaczony jako VS03) z Gujany Francuskiej. Oba satelity dołączyć mają do znajdujących się na orbicie satelitów GIOVE-A i GIOVE-A, czyli dwóch dwa pierwszych satelitów własnego europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Tym samym na orbicie mają być jednocześnie 4 obiekty - minimum wymagane do działania systemu nawigacji.

Pełen tworzony system Galileo ma się składać z 30 satelitów na orbicie. Po pierwszych testowych 4 satelitach wyniesione mają być kolejne, już operacyjne.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: