Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania są członkiem europejskiej agencji kosmicznej ESA od 1980 roku, zatem od samego początku istnienia tej organizacji.

Ariel 1

Uznaje się, że pierwszym brytyjskim sztucznym satelitą był Ariel 1. Powstał on w wyniku współpracy Wielkiej Brytanii i USA - był pierwszym satelitą, który powstał w wyniku współpracy międzynarodowej. Został on skontruowany przez NASA i powstał w Stanach Zjednoczonych.

Ariel 1 został wyniesiony na orbitę 26 kwietnia 1962 roku przez rakietą nośną Thor-Delta.

W ramach programu Ariel powstało w sumie 6 satelitów badawczych.

Prospero

Pierwszym stricte brytyjskim sztucznym satelitą był Prospero. Nie tylko zbudowany on został w Wielkiej Brytanii, ale wyniesiony został na orbitę przez brytjską rakietę nośną Black Arrow.

Wielka Brytania jest jedynym krajem, który z skucesem opracował, a potem porzucił możliwość wystrzeliwania satelitów na orbitę za pomocą własnych rakiet nośnych.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: