Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Sputnik

Sputnik

Sputnik to pierwszy sztuczny satelita Ziemi.

Sputnik (z ros. towarzysz podróży) został wystrzelony na orbitę 4 października 1957 (19:28 GMT). Zatem jako pierwszy obiekt wykonany przez człowieka obiegał Ziemię.

Budowa

Sputnik miał postać metalowej polerowanej kuli o 58 cm, która zawierała wyposażenie. Stanowiło je dwa nadajniki radiowe, których zadaniem było wysłanie krótkiego sygnału "bip" za pomocą dwóch charaketrystycznych par anten (o długości 2,4 m i 2,9 m) przeczepionych do korpusu. Sputnik ważył 83,6 kg.

Dwa nadajniki radiowe o mocy 1 wata działały naprzemiennie na fali 7,5 m i 15 m. Jako wyposażenie Rosjanie wybrali stację radiową, aby sygnał ze Sputnika mogli odbierać radioamatorzy z całej Ziemi. Dzieki temu potwierdzić oni mieli sukces wystrzelenia satelity.

Sputnik został wystrzony z kosmodromu Bajkonur na pokładzie rakiety nośnej, która była praktycznie kontynentalną rakietą balistyczną R-7.

Znaczenie historyczne

Wytrzelenie Sputnika było wstrząsem dla amerykańskiej opinii publicznej przekonanej o dominacji technicznej swojego kraju zarówno w przemyśle jak i nauce. W wyniku istnej histerii, którą wywołało wystrzelenia Sputnika zapoczątkowany został kosmiczny wyścig (ang. space race) między USA i ZSRR. W wyniku sukcesu Rosjan ze Sputnikiem w USA utworzono wojskową agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), z której wyłoniła się potem cywilna agencja kosmiczna NASA.

Ciekawostki

Obiegający Ziemię Sputnik nie był widoczny z Ziemi, jednakże widoczny był poruszający się z nim po orbicie ostatni stopień rakiety nośnej.

W 1997 roku dla upamiętnienia 40 rocznicy wystrzelenia Sputnika z rosyjskiej stacji kosmicznej Mir wypuszczono pomniejszoną do 1/3 wersję pierwszego satelity. Sputnik 40, znany także jako Sputnik PS2, Radio Sputnik 17 "RS-17" i Mini-Sputnik podobnie jak pierwowzór miał nadajnik radiowy. Został on zbudowany przez studentów.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: