Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Dniepr

Dniepr

Dniepr to rosyjsko-ukraińska rakieta nośna bazująca na rakiecie balistycznej R-36M "Wojewoda" (RS-20 wg. rosyjskiego nazewnictwa, SS-18 Satan wg. amerykańskiego).

Część rakiet balistycznych z rosysjkich zasobów nie została wycofa i zniszczona, przerobiona zaś została do wynoszenia małych ładunków na niskie orbity LEO. W sumie przechowywanych jest 150 tych rakiet balistycznych mogących zostać przerobionymi na rakiety nośne. Modyfikacja taka nie wymaga wprowadzania wielu zmian.

Dniepr jest rakietą trzystopniową napędzaną przez silniki rakietowe na paliwo płynne.

Operatorem rakiet jest firma ISC Kosmotras będąca wspólnym przedsięwzięciem Rosji, Ukrainy i Kazachstanu. Została powołana do życia w 1997 roku.

Dane techniczne

  • wysokość: 34,3 m
  • średnica: 3 m
  • masa: 211 t

Loty

Pierwszy lot rakiety Dniepr odbył się 21 kwietnia 1999 roku. Wtedy to wyniesiony został na orbitę satelita UoSAT-12 zbudowany przez firmę SSTL.

Do tej pory odbyło się 17 startów tej rakiety nośnej. Jedna z misji zakończyła się klęską.

Konkurencja

Konkurencyjne rakiety:

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: