Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Prospero

Prospero

Prospero (znany także jako X3) był pierwszym stricte brytyjskim sztucznym satelitą Ziemi.

Wcześniej powstał i został wyniesiony na orbitę (1962) satelita Ariel 1. Ten obiekt jednak powstał w wyniku współpracy między USA i Wielką Brytanią.

Prospero wyniesiony został na orbitę w październiku 1971 roku na pokładzie brytyjskiej rakiety nośnej Black Arrow z kosmodromu Woomera w Australii. Prospero operował do 1973 roku. Ponad ćwierć wieku później jednakże wysłał wciąż sygnał. Satelita obecnie krąży po orbicie wokół ziemi. Przewiduje się, że zostanie na niej jeszcze przez cały 21 wiek.


Makieta satelity Prospero w Science Museum w Londynie

Satelita jest wciąż na orbicie. W 40 rocznicę umieszczenia satelity na orbicie grupa londyńskich studentów z University College London próbowała ponowić z nim kontakt. Pierwotnie możliwość ponownego kontaktu z satelitą wydawała się niemożliwa ponieważ.... po tylu latach zaginęły kody używane do komunikacji. Jednakże byli pracownicy zaangażowani w projekt Prospero przeszukali swoje stare papiery na strychach oraz materiały w bibliotekach. Kody komunikacyjne z satelitą udało się odnaleźć dosłownie na kawałku kartki w archiwum. Na podstawie oryginalnej dokumentacji "odtworzono" naziemny sprzęt do kontaktu radiowego - pierwotna stacja kontroli naziemnej w Lasham (Hampshire) została rozebrana bowiem 15 lat temu. Mimo problemów udało się zarejestrować pewne sygnały z kierunku przelatującego satelity. Próby komunikacji mają być ponawiane w najbliższych miesiącach.

Dzięki Prospero Wielka Brytania jako 6 kraj na świecie przystąpiła do kosmicznego klubu.

Prospero miał masę 66 kg i był stabilizowany obrotowo. Zaprojektowany był do przetestowania podstawowych systemów satelity. Dodatkowo na pokładzie miał sprzęt do badań nad mikrometeorytami.

Prospero był pierwszym i zarazem ostatnim brytyjskim sztucznym satelitą wyniesionym za pomocą brytyjskiej rakiety nośnej. Kolejny brytyjski sztuczny satelita X4 o nazwie Miranda wyniesiony został już przez amerykańską rakietę Scout.

Makieta satelity Prospero oraz rakiety nośnej Black Arrow znajduje się w muzeum nauki (Science Museum) w Londynie.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: